-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala, zda-li nemáte nějaké informace či materiály k českému a čínskému školství, co se týče jejich vzájemného srovnání a porovnání.
Předem děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
omlouváme se za zdržení v odpovědi – zodpovězení Vašeho dotazu od nás vyžadovalo časově náročnější pátrání.
Ve svém dotazu jste nespecifikovala, o jaké aspekty školství se jedná ani to, jak detailní či odborné informace sháníte. Nicméně jsme v dostupných zdrojích nenašli žádnou analýzu, která by se zabývala přímo srovnáním českého a čínského školství.
Základní informace o čínském školství najdete v článcích na odkazech http://www.vysokeskoly.cz/clanek/studium-za-velkou-cinskou-zdi a http://www.studentik.cz/clanky/stredni-skoly-ve-svete-cina.html, dále pravděpodobně i v textech:
Těthalová, M.: V čínských školách se v zimě netopí. In: Informatorium : časopis pro výchovu dětí od 3-8 let v mateřských školách a školních družinách. Roč. 15, č. 6 (2008), s. 20-21.
Kluiber, Z. – Bartuška, L.: Současná střední škola v Číně. In: Pedagogická orientace. Roč. 19, č. 3 (2009), s. 137-139.
Několik článků k čínskému vysokému školství najdete v internetovém zpravodaji Vysoké školství ve světě (viz http://vsmonitor.wordpress.com/category/2-clanky-podle-lokalizace/vsechny-zeme/cina/).
Další oficiální publikace a materiály zabývající se obecně otázkami českého školství v mezinárodním srovnání najdete, když do elektronického katalogu NK na adrese http://aleph.nkp.cz/cze/nkc zadáte klíčová slova „školství srovnání“. Pro získání informací ohledně čínského školství bude ovšem nejspíš nejlepší prostudovat přímo weby příslušných čínských institucí, např. čínského ministerstva školství (http://www.moe.edu.cn/publicfiles/business/htmlfiles/moe/moe_2792/index.html). Užitečné by pro Vás mohly být rovněž stránky zahraničního vysílání čínského rozhlasu (http://www.cri.cn/index1.htm) a rozcestník na stránkách Ústavu Dálného východu FF UK (http://udlv.ff.cuni.cz/oppa/china/rozcestnik-china-skolstvi.html). Pro získání odbornějších informací bude zcela jistě dobré se podívat i na materiály Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (viz http://www.oecd.org/education/).
Dále by pro Vás mohla být podnětná i bakalářská práce Tomáše Juránka Odborné vzdělání v Číně (http://is.muni.cz/th/322578/pedf_b/). Početné (především cizojazyčné) odborné články k tématům mezinárodního srovnávání školství a vzdělávání a čínského školství najdete i v licencované databázi Ebsco. S databází Ebsco můžete pracovat na počítačích v Národní knihovně, případně po přihlášení na stránkách http://han.nkp.cz i prostřednictvím vzdáleného přístupu (přihlašovací údaje jsou stejné, jako v případě objednávání z elektronického katalogu NK).
Výchova a vzdělávání
--
Národní knihovna ČR
23.12.2013 10:21