Čas oběda v ruské literatuře 19. století

Text dotazu

Dobrý den,

už delší domu se pozastavuji nad udávaným časem oběda v ruské literatuře 19. století - typicky F.M. Dostojevskij - viz úryvek z novely Dvojník: "Oběd se u nich podává po čtvrté a možná až v pět, přemítal pan Goljadkin." Neměl by být takto pozdní oběd překládán spíše slovem "večeře"? Pokud se však obědvalo takto pozdě a následovala ještě pozdější večeře - z čeho takovýto posunutý denní režim pramení? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v odborné literatuře jsme k danému tématu příliš mnoho informací nenalezli. Nejvíce informací nám podal kolega ze Slovanské knihovny, který tento zvyk ještě sám v Rusku zažil.

 

Tento způsob života prý vzešel z aristokratických kruhů a z nich se přenesl později i mezi ruskou inteligenci.  Daný způsob života nahrával večernímu společenskému životu.  Druhý den se v těchto ruských kruzích snídalo až kolem jedenácté, oběd byl posunut na 16 - 17 hodinu a večeřelo se po deváté hodině večerní.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.03.2019 16:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu