-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den. Řeším spor o psaní čárky,rád bych se Vás
chtěl zeptat, zda i můj výklad psaní čárky v dotyčné větě je správný. Ona věta zní: Navečer se moře uklidnilo, a když po velmi studené noci již trosečník probděl, schoulen do potrhaných šatů a drkotaje zuby, nastalo opět jitro, obloha byla vymetená a voda klidná.
Druhá strana tvrdí, že před slovem \"schoulen\" nemá být čárka. Já bych oponoval tím, že část věty \"schoulen do potrhaných šatů a drkotaje zuby\" je přílastek volný (dá se tudíž vypustit), a proto by měl být oddělen čárkou. Ale nezatracuji ani variantu, že čárkou oddělen být nemusí, protože i tak dává věta smysl. Můj dotaz je tedy o tom, zda jsou možné obě varianty a jde pouze o úhel pohledu, jak větu každý pochopí...
Dobrý den,
předem zdůrazňujeme, že se obracíte na špatnou adresu; knihovna nemůže být v této otázce závazným arbitrem, a koneckonců se můžeme mýlit, neboť nejde o náš obor. Relevantní institucí je v tomto případě Ústav pro jazyk český (www.ujc.cas.cz, jazyková poradna), popř. nějaké univerzitní jazykové pracoviště.
K otázce: jde podle našeho názoru nikoli o přívlastek, nýbrž o doplněk.
Pravidla českého pravopisu, pokud případ posuzujeme správně, uvádějí, že v podobné situaci čárku psát lze, nikoli však nutně.
Př.: Tady v té chýši jsem ležel, nemocen na smrt a sám jako postřelená kočka.
Jedná se o doplněk vyjádřený příčestím nebo jmenným tvarem přídavného jména; pisatel v takovém případě chápe informaci příslušného rozvitého členu jen jako doplňující, dodatečně připojenou atp., zejména jde-li o výraz bohatě rozvitý nebo rozšířený (tvoří tedy samostatnější rytmický celek).
pramen: Pravidla českého pravopisu, Praha: Academia, 1993, str. 67
Nakonec jen upozorňujeme, že ve vašem dotazu chybí v citované větě čárka po slově noci (noci, již trosečník probděl.).
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
05.12.2007 09:01