-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli bylo dříve běžné, aby knihovny provozovaly ve svých prostorách antikvariáty? Zjistil jsem, že knihovna v našem městě provozovala antikvariát v 90. letech, a zajímalo by mě, jestli takových knihoven bylo víc, co je k tomu vedlo a popřípadě jestli je stále nějaká knihovna, která antikvariát provozuje.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
s knihovnami je historicky spjato shromažďování a uchovávání knih, prodej starších publikací či publikací „z druhé ruky“ – jak chápeme provoz antikvariátu dnes – pak zajišťovali spíše nakladatelé, vydavatelé, a především knihkupci a knihkupectví. V 18. století prodej starých knih probíhal často skrze aukce nebo dražby, které mohly být organizovány i dalšími subjekty. Například pražská univerzitní knihovna pořádala od 80. let 18. století aukce vyřazených knih a duplikátů a vydávala k nim katalogy v latině (Tobolka, s. 177, Kovanda, s. 15). Kvůli zachování hodnoty knih bylo v této době vydáno nařízení, podle kterého musel ceny knih prodávaných ve veřejných dražbách vždy určit znalec. Dražby dále souvisely například s rozprodáváním šlechtických knihoven, pozůstalostí, anebo s prodejem svazků z knihoven zrušených klášterů.
Rozvoj antikvářské činnosti u nás pravděpodobně vrcholil na přelomu 18. a 19. století, neboť se v této době i nabídka služeb tohoto typu objevuje hojněji v tisku a z roku 1806 již existují řády pro antikváře a pro jimi vykonávanou činnost (Kovanda, s. 16). Jan Zoubek ve své encyklopedii z roku 1886 vykládá heslo „antikvariat“, jako „obchod se starými, opotřebovanými knihami“ (s. 320); přímé spojení s knihovnami zde není patrné. Užší vazba knihoven na „antikvariáty“ tak zůstává snad jen z hlediska původního latinského výrazu „antiquurius“, jenž označoval milovníka a sběratele kulturně historických a zajímavých zpráv, v době římského císařství potom také sběratele starožitností. (Kovanda, s. 14) Více informací o historii antikvariátu naleznete v publikacích, které uvádíme v seznamu níže.
V dnešní době organizují některé knihovny v ČR krátkodobé „antikvariáty“, mimořádné akce, při nichž jsou ke koupi knihy. Podle informací na webových stránkách knihoven se tyto akce pořádaly například u příležitosti března („měsíce čtenářů“), jako letní antikvariáty, anebo charitativní prodeje. Knihovny prodejní akce organizují zpravidla kvůli tomu, že se jedná o jeden ze způsobů, jak naložit s vyřazenými knihami.
Aktuálně provozuje celoročně svůj „antikvariát“ například knihovna ve Slaném, viz https://www.knihovnaslany.cz/antikvariat,130. Jinou knihovnu s běžně fungujícím antikvariátem v ČR jsme nedohledali. Většinou jde o doplňkovou činnost, která je organizována jednorázově.
S antikvariátním prodejem publikací se můžete setkat též v Ústavu filosofie a religionistiky na pražské FF UK, kde nabízejí oborovou literaturu, více informací na: https://ufar.ff.cuni.cz/cs/knihovna/antikvariat-a-nove-knihy/.
Antikvariat. In: ZOUBEK, František. Encyklopaedie paedagogická: slovník vědomostí z vychovávání a vyučování domácího a veřejného ve školách nižších, středních a vysokých. V Praze: Tiskem a nákladem knihtiskárny Františka Šimáčka, 1886, s. 320. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:0f0b6e20-1814-11e8-8485-5ef3fc9ae867 [cit. 15. 4. 2024].
Knihařství. In: Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze: J. Otto, 1899. sv. 14, s. 439. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:8d51bd10-05b2-11e5-95ff-5ef3fc9bb22f [cit. 15. 4. 2024].
KOVANDA, Antonín a Jiří BOUDA. Antikvariát. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1972, 119 s.
TOBOLKA, Zdeněk Václav. Kniha: její vznik, vývoj a rozbor. Praha: Orbis, 1949, 243 s.
[„Antikvariáty“ v knihovnách]. Online. 2024. Dostupné z: https://www.knihovnatabor.c[…]i-antikvariat-v-knihovne-1; https://knihovnaml.cz/events/event/antikvariat/; https://www.mzk.cz/sluzby/akce/charitativni-antikvariat-0; https://www.mesto-bohumin.cz/[…]/27274-antikvariat-v-knihovne.html; https://www.knihovna-uo.cz/cze/o-knihovne/aktuality [cit. 15. 4. 2024].
Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura
--
Národní knihovna ČR
12.04.2024 14:54