-
To se mi líbí
-
Doporučit
Čím se živí:-zlatohlávek
-světluška menší
-tesařík obecný
-mandelinka bramborová
-mandelinka topolová
-dřepčík polní
-pilous černý
-klikoroh devětsilový
-klikoroh borový
-květopas jabloňový
-červotoč proužkovaný
-lýkožrout smrkový
-nosorožík kapucínek
Dobrý den,
v internetových zdrojích se nám podařilo vyhledat následující (Informace z internetu ovšem neověřujeme):
* Zlatohlávek:
Brouci se živí pylem, nektarem a zralými plody, larvy zpráchnivělou dřevěnou drtí a odumřelými kořeny rostlin. (http://prirodakarlovarska.cz/clanky/1015-zlatohlavek-zlaty-cetonia-aurata)
* Světluška menší:
Potravou světluškám jsou plži, které larvy usmrtí jedem při kousnutí. Dospělci taktéž, většinou ale potravu nepřijímají. (http://www.hajany.com/clanky/zvirata/svetluska-vetsi-neboli-svatojansky-broucek.html, http://vkskaut.blog.cz/0706/svetluska-mensi)
* Tesařík obecný:
Larvy se živí trouchnivějícím dřevem, brouci pylem a částmi květů. (http://www.desinsekta.cz/atlas-kdc/75-tesarik-obecny)
Brouci létají v teplých slunečných dnech a usedají na květy (často miříkovitých rostlin), kde se živí pylem nebo květními částmi. Často jsou také k spatření na starých pařezech nebo jiném mrtvém dřevě, do kterého samičky kladou vajíčka. Nejčastěji si vybírají smrkové a borovicové dřevo, měné často jedlové či modřínové, v severní Evropě dubové. Larvy vykusují ve dřevě křivolaké chodby, které ucpávají drtí. (http://venuse66.blog.cz/1203/tesarik-obecny-corymbia-rubra)
* Mandelinka bramborová:
Okusuje především listy brambor. Vedle brambor ale navíc mohou napadat i rajčata a některé domácí rostliny z čeledi lilkovitých.
(http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=2466). Dospělí se živí i spásáním bramborové natě. (http://cs.wikipedia.org/wiki/Mandelinka_bramborov%C3%A1) (JAVOUREK, Vladimír. Brouci.)
* Mandelinka topolová:
Okusuje především listy na topolech. (http://cs.wikipedia.org/wiki/Mandelinka_topolov%C3%A1)
* Dřepčík polní:
Přezimující
brouci napadají po přezimování jarní brukvovité rostliny a způsobují perforace
listů.
Larvy ožírají kořínky rostlin. Dospělci dokážou silně poškodit vzcházející
jarní řepku. Škodlivost larev na koříncích je zanedbatelná.
(http://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/drepcik-polni.html)
* Pilous černý:
Napadá obilné zásoby, uskladněné těstoviny, rýži, pohanku, špagety, luštěniny, žaludy, sušenky pro psa aj. Ve skladech nosatci preferují hlubší vrstvy hromad obilí (až do hloubky 1 m) z důvodu vyšší teploty. (http://cit.vfu.cz/vet-ekologie/rozdeleni_skudcu/pilous_cerny.htm) (JAVOUREK, Vladimír. Brouci.)
* Klikoroh devětsilový:
Samička nabodává stonky devětsilu, podbělu a bolševníku, kam klade vajíčka. Larvy v nich vyvrtávají dlouhé chodby a kuklí se v půdě. Ožírá kmínky sazenic. Proto se ještě v lesní školce před vysazením do lesa namáčejí sazenice v přípravku zabraňujícím ožeru. (http://fotoblog.in/clanek/114)
Brouci se živí listy
devětsilu (Petasites) a podbělu (Tussilago).
Larvy se živí kořeny devětsilu a podbělu. (http://www.rendy.eu/zivocichove-seznam/klikoroh-dedetsilovy)
* Klikoroh borový:
Samičky kladou na jaře a v létě vajíčka do kůry kořenů převážně borových pařezů, kde se v lýku a ve dřevě vyvíjejí bělavé larvy. Většina brouků se líhne až po přezimování larev na jaře a ihned intenzivně okusují kůru a lýko právě vysazených sazenic různých jehličnatých dřevin. (http://www.mezistromy.cz/cz/les/zivocichove-v-lese/hmyz/brouci/klikoroh-borovy)
* Květopas jabloňový:
Ožírají jabloně a hrušně. (http://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/kvetopas-jablonovy.html) (JAVOUREK, Vladimír. Brouci.)
* Červotoč proužkovaný:
Škůdce dřeva a výrobků ze dřeva. Svoje pojmenování má podle
zřetelně tečkovaných rýh na krovkách. Samice po páření kladou vejce do štěrbin
ve dřevu, do starých výletových otvorů, většinou na neošetřené a zakryté části
nábytku, Dávají přednost dřevu ve, kterém vyrostly.
Červotoč proužkovaný napadá jen starší dřevo, které je již nějakou dobu
používáno. Souvisí to také z vlhkostí dřeva. Larvy se líhnou asi po 14ti dnech
a larva se zavrtává do dřeva. vytváří ve dřevu podélné chodby, které ucpává
výkaly.
Před kuklením se larva přiblíží k povrchu dřeva a max. 1 mm od povrchu se
zakuklí. Po vylíhnutí brouk opouští tzv. výletových otvorem dřevo. (http://www.skudci.com/cervotoc-prouzkovany)
* Lýkožrout smrkový:
Je zřejmě nejškodlivější hmyzí škůdce v našem lesním hospodářství, nejnebezpečnější je především v oblastech rozsáhlých smrkových monokultur. Lýkožrout smrkový napadá převážně smrkové porosty starší 60 let. Vybírá si přednostně fyziologicky oslabené stromy, vývraty, zlomy nebo stromy pokácené. Při přemnožení však napadá i stromy zcela zdravé, které dokáže zahubit za několik málo týdnů. Kůrovci začínají z jara naletovat na místa těsně pod zelenou korunou stromů a strom postupně osídlují do koruny a k patě. (http://www.mezistromy.cz/cz/les/zivocichove-v-lese/hmyz/brouci/lykozrout-smrkovy) (JAVOUREK, Vladimír. Brouci.)
* Nosorožík kapucínek:
Až 40 mm velké brouky můžeme nalézt od konce jara do konce léta především na skládkách dřevního odpadu, v kompostu či v přírodně zachovalých listnatých lesích. (http://www.ceskestredohori.cz/zvirena/oryctes-nasicornis-nosorozik-kapucinek.htm)
Zdroje:
* JAVOUREK, Vladimír. Brouci. 1.vyd. Praha : Orbis, 1954.
* POKORNÝ, Vladimír. Atlas brouků. 1. Vyd. Praha : Paseka, 2002. ISBN 80-7185-484-0.
Biologické vědy
--
Národní knihovna ČR
27.05.2014 13:22