-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
potřebovala bych poradit s biografickými údaji. Dokončuji diplomovou práci a
do této doby jsem nebyla schopna najít data narození a úmrtí některých osob,
o nichž se zmiňuji. Jsou to často méně známé osoby, a tak nevím, zda byste
mi mohli pomoci.
Děkuji za případné nasměrování.
Moje práce se týká nakladatelství a publikační činnosti po roce 1945.
Při hledání jsem zatím použila:
KNAPÍK, Jiří. Kdo byl kdo v naší kulturní politice, 1948-1953:
bibliografický Slovník stranických a svazových funkcionářů, státní
administrativy, divadelních a filmových pracovníků, redaktorů. 1. vyd.
Praha: Libri, 2002. 278 s. ISBN 80-7277-093-4.
ZACH, Aleš. Slovník českých nakladatelství 1849-1949. [online].
Slovník české literatury po roce 1945. [online]. Ústav pro českou literaturu
AV ČR, 2006-2008.
Lexikon I. - IV.
Vyzkoušela jsem i Databázi autorit a Biografický slovník českých zemí., jak
doporučujete.
tyto osoby (jejich data) se mi nepodařilo najít:
* Václav Šnajdr (?-?): působil po reorganizaci nakladatelské sítě ve
Vyšehradu, redigoval v letech 1950-1953 edici Živý odkaz domova
* Marie Lukasíková-Prokopcová (1916-?): 1942 ujala se vedení nakladatelství
Josef Lukasík
* Antonín Kovanda (1911-?): nakladatel a antikvář
* František Svoboda (?-?): příležitostný předválečný nakladatel, komunistický
agent národní socialistické strany, působil v nakl. Svoboda
* Zdeněk Richter (?-?) působící v nakladatelství Práce
* J. G. Nepevný (?-?) z Národní osvěty
* Hanuš Richt(e)r (?-?): Leopold Mazáč vydal v redakci překlady antisemitských
publikací z němčiny, komentář k nim napsal Hanuš Richter
* Věra Macháčková (1919-?): dosazena do Práce, na podzim 1948 měla provádět
kontrolu činnosti nakladatelství
* Členové Národní ediční rady slovenské: Elena Faťárová (?-?), Ladislav Zajac
(?-?)
* Hlavní správa tiskového dohledu: jejím vedoucím byl František Kohout (?-?),
jeho zástupcem Eduard Kovářík (?-?).
* Josef Heller (?-?): zástupce Výboru knihkupeckých a nakladatelských
pracovníků
* Josef Rynda: zástupce z tiskového odboru ministerstva informací
Dobrý den,
jedním ze zdrojů, které byste mohla pro doplnění biografických informací využít, je Bibliografie české literární vědy (http://www.ucl.cas.cz/katalog.html) budovaná Ústavem pro českou literaturu AV ČR. V této bibliografii jsme nalezli několik článků (např. jubilejní, nekrology) k A.Kovandovi, M.Lukasíkové a nakladatelství Josef Lukasík, V.Macháčkové (s největší pravděpodobností jde o Věru Macháčkovou-Riegrovou) a F.Svobodovi. Příjmení hledaných osob můžete zadat do pole Předmět, při formulaci dotazu lze využít i nabízený Slovník.
Nakladatelství Josef Lukasík bylo po roce 1989 obnoveno, kontakt najdete v Adresáři nakladatelů - bázi NAK (http://sigma.nkp.cz/cze/nak) . Archiv tohoto nakladatelství je uložen v Knihovně Národního muzea (http://www.nm.cz/download/knm/fondy_okk.doc) , pozůstalost Josefa Lukasíka je součástí Literárního archivu Památníku národního písemnictví, podle databáze Archivní fondy a sbírky v ČR (http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php) však není ani jeden z uvedených fondů přístupný, v případě bližšího zájmu bychom Vám doporučovali obě instituce kontaktovat a blíže se informovat o případných možnostech při bádání v těchto fondech.
V Literárním archivu Památníku národního písemnictví je také uložena pozůstalost nakladatele Františka Svobody (http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-seznamy.php?sk=s). Biografické údaje Františka Svobody najdete i v Lexikonu české literatury, sv.4/I u hesla nakladatelství F.Svoboda.
Základní informace o H.Richterovi a Z.Richterovi uvádí kniha "Slovník odpovědných redaktorů a šéfredaktorů...", biografická hesla jsou doplněná o odkazy na archivní prameny a případně i na literaturu:
* Slovník odpovědných redaktorů a šéfredaktorů legálního českého denního tisku v letech 1939 až 1945. Praha : Matfyzpress, 2007. s. 104-105. ISBN 978-80-86732-96-1.
Informace o V.Šnajdrovi by Vám snad mohlo poskytnout Nakladatelství Vyšehrad (http://www.ivysehrad.cz/strana.asp?pid=3) . V knize "70 let nakladatelství Vyšehrad 1934-2004" je uvedeno, že V.Šnajdr byl na počátku 50. let uvězněn spolu s dalšími pracovníky Vyšehradu. Domíváme se, že další informace by mohly být tedy uloženy i v archivních materiálech souvisejích se Šnajdrovým zatčením. V Lexikonu české literatury, sv. 4/II je u hesla nakladatelství Vyšehrad uvedena další literatura, i ta by mohla obsahovat informace o V.Šnajdrovi.
V archivních pramenech byste mohla "narazit" i na bližší údaje o J.Ryndovi, F.Kohoutovi nebo E.Kováříkovi. Materiály Ministerstva informací (1945-1953) jsou uloženy v Národním archivu (http://www.nacr.cz) , fond Hlavní správy tiskového dohledu Ministerstva vnitra (1953-1969) je uložen v odboru archiv bezpečnostních složek MV (nyní pravděpodobně http://www.abscr.cz) . Bližší informace k jednotlivým fondů naleznete v databázi Archivní fondy a sbírky v ČR (http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php).
Doporučovali bychom Vám obrátit se i na Ústav pro českou literaturu AV ČR (http://www.ucl.cas.cz/dpt_vlk.html) , dějinám nakladatelství se zde věnuje dr. Aleš Zach (http://www.ucl.cas.cz/bio_AlesZach.html). Je možné, že se během své práci s Vámi uvedenými osobami již setkal a mohl by Vám poradit další prameny. S identifikací E.Faťárové a L.Zajace by Vám snad mohl pomoci Národný biografický ústav (http://www.snk.sk/?narodny-biograficky-ustav) nebo Ústav slovenskej literatury SAV (http://www.uslit.sav.sk/).
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
06.05.2009 12:42