-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den.
Prosím Vás, potřebuji pomoct.
Nemohu přijít na rozbor jedné z villonových básní. Jedná se o Baladu ze soutěže v Blois.
Přijde mi, že verš je naprosto volný.Chvíli je ABAB, pak se najednou změní. Co si o tom myslíte Vy?
Délkou strofy jsem si celkem jistá. Řekla bych, že se jedná vždy o sdružení 5 veršů.
U rytmu absolutně netuším. Napadá mě maximálně spondej. A básnické obraty jsem nebyla schopna najít snad žádné.
Předem děkuji za odpověď!
Dobrý den,
rozbor balady je nejspíše vaší školní úlohou. Podle pravidel Ptejte se knihovny, (viz zadávání dotazu http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu "Nežádejte od nás, abychom vypracovali vaše referáty, úkoly a jiné školní úlohy..."), školní úlohy nevypracováváme.
Knihu, která by se přímo zabývala rozborem Villonových balad, jsme nenašli. Čerpat můžete ale i z doslovů a předmluv k různým vydání Villonova díla, kde lze najít myšlenky a odpovědi aspoň na některé vaše otázky. Dvorská poezie a tedy i poezie F. Villona se zabývá láskou, ale i skepsí; skepse - přesvědčení, že nic nelze tvrdit, že všemu vládne nejistota ("mám za jisté, co v nejistotu vyzní").
V dvorské poezii je plození totéž co tvoření a poezie totéž co láska a pramen inspirace i pramen lásky vysychá. V dvorské poezii je pramen (nebo studánka) symbolem nejvyššího stupně lásky. V tomto smyslu o něm hovoří Francois Villon i v Baladě ze soutěže v Blois: "Já umírám zde u studánky žížní".
Čerpáno z: POHORSKÝ, Aleš. Francois Villon Šibeničník. Praha: Československý spisovatel, 1987.
Baladické verše klasika francouzské středověké literatury dodnes udivují čtenáře. Dnes již klasický literární termín "villonovská balada" je útvar, složený "ze čtyř slok, z nichž první tři obsahují 7-12 veršů, zatímco závěrečná čtvrtá sloka v sobě skrývá už jen polovinu veršů ze slok předcházejících..."
Charakteristiku Villonových balad lze najít např. ve volně přístupné práci na internetu:
"- forma francouzské /villonské balady/ - skládá se ze třech delších strof /každá z nich má 7 až 12 veršů/ a z dozpěvu /poslání/ o polovičním rozsahu, poslední verš každé strofy se opakuje jako písňový refrén."
Další zdroj říká:
vedle subjektivního a otevřeného pohledu na svět vnesl francouzský básník do literatury nový literární útvar - villonskou baladu. Jedná se o lyricko-epickou skladbu, která je rozčleněna do tří strof po sedmi až dvanácti verších, které gradují v závěrečnou čtvrtou strofu. Ta je složena za čtyř až šesti veršů, rekapituluje námět předchozích strof a vyjadřuje hlavní myšlenku celé balady. Poslední verš každé strofy se opakuje. Označuje se jako refrén, Villon se v něm obrací ke čtenáři a vyzdvihuje motiv celé básně.
Všechny balady (sociální, lidová, umělá) se vyznačují tragickým zakončením. Je tomu tak i u Villona, který vyjádřil svůj tragický životní osud a svou rozpolcenost básnickými oxymórony (protimluva, v lingvistice spojení slov, jejichž význam se navzájem vylučuje - např. "ohlušující ticho"...). "Já u pramene jsem a žízní hynu; horký jak oheň, zuby drkotám..."
Právě kontrastnost se stala znakem Villonovy balady, která po něm byla později pojmenována.
Za přečtení stojí i rozbor a shrnutí díla v práci, viz http://dspace.upce.cz/bitstream/10195/32551/1/CL202.pdf
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
11.12.2012 11:36