-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda-li se vztahují autorská práva na klasické lidové pohádky. Mám na mysli, pokud přepracuji například Červenou Karkulku jako autorskou knihu, porušuji tím autorská práva? Nejedná se mi o přepis textu existujících pohádek, vycházím jen z celkového příběhu, který je předáván generacemi. Děkuji za odpověď,
Dobrý den,
domníváme se, že byste autorská práva nemusela porušit.
Autorská práva majetkové povahy trvají po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti.
Zákon výslovně stanoví, že ochrana se vztahuje i na jména konkrétních postav pohádek (Křemílek, Rumcajs,…). Obecně známá jména jako Hloupý Honza sama o sobě chráněna nejsou, protože už dostatečně zlidověla a nelze je přiřadit ke konkrétnímu autorskému dílu. V kombinaci s dalšími znaky konkrétní pohádky už by ale i použití Hloupého Honzy mohlo být protiprávní.
Autorský zákon (č. 121/2000 Sb., v aktuálním znění) připouští určité výjimky. Autorskoprávní ochrana se nevztahuje na výtvory tradiční lidové kultury, není-li pravé jméno autora obecně známo. Tuto výjimku by bylo možné použít na některou z klasických pohádek bez známého autora. Druhou výjimkou jsou pak citace: do práva autorského nezasahuje ten, kdo ve svém díle užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů.
Výjimky však lze uplatnit pouze tehdy, pokud takové užití díla není v rozporu s běžným způsobem užití díla a ani jím nejsou nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora. U výtvoru tradiční lidové kultury nesmí jít o způsob „snižující jeho hodnotu“.
Čerpáno z: Pavel Hrubec mediální poradce, více na: http://euro.e15.cz/profit/pouziti-pohadky-v-reklamni-kampani-887892#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink.
Dotazy na právní problematiku je lepší konzultovat s právníky, viz http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu
Právní dotazy
Pokud máte nějaký dotaz z oblasti práva, nepotřebujete knihovníka, nýbrž právníka. Knihovny vám mohou podat informaci o existenci určitého právního předpisu, nicméně jeho výklad a aplikace na váš problém je vždy záležitostí právníka.
Odkaz na bakalářskou práci na téma Červená Karkulka:
http://dspace.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/11661/bencov%C3%A1_2010_bp.pdf?sequence=1
"Prameny děje pohádky sahají do nejstaršího období ústní lidové slovesnosti, podobné příběhy
se vyprávěly ve Francii i Itálii a není vyloučeno, že mají spojitost i s podobnými báchorkami
orientálními. Zřejmě nejstarší písemnou verzi uchoval Charles Perrault ve své knize z roku
1697 Contes de ma mere l'oye [Pohádky matky husy], v níž shromáždil některé dnes již
klasické pohádky – později zpracované i jinými pohádkáři – Popelka, Sněhurka, O perníkové
chaloupce a také Červená Karkulka (Le Petit Charpeon Rouge), která ovšem není zachycením dosud ústně vyprávěného příběhu, ale její příhoda je upravena a v jejím závěru je
připojeno moralizující poučení, jak to bylo obvyklé v osvícenské době. Karkulka (obléká si
červenou čepičku resp. kapuci) nese babičce do sousední vesnice koláč a malý hrnek másla,
cestou potká vlka...
Příběh měl být varováním před sdílností k neznámým mužům..."
Právo
--
Národní knihovna ČR
10.01.2013 10:19
Děkuji