-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
pátrám po rozdílu mezi tzv. asketickým a gulášovým komunismem mezi lety 1948 - 1989. Čím se tato období u nás vyznačovala? Asketická fáze by měla být zhruba v první polovině daného období, zatímco gulášová fáze v té druhé. Zvlášť pak u asketické fáze se nemohu dopátrat vysvětlení - nemáte, prosím, nějaký tip na literaturu?
Předem mnohokrát děkuji za Váš čas i odpověď.
Dobrý den,
podařilo se nám dohledat pouze obecné teorie vztahující se k pojmu asketický komunismus. O rozdělení doby vlády v komunistickém Československu na dvě období tzv. asketického a gulášového komunismu jsme se nikde nedočetli. O gulášovém komunismu se hovoří v souvislosti s Maďarskem a liberalizací režimu zhruba od 60. let. 20. století.
Při hledání pojmů jsme se setkávali s tzv. asketickým komunismem v názorech týkajících se kořenů společenského vlastnictví. Například Abbé Mably v 18. století tvrdil, že vlastnictví vzniklo v důsledku pádu prvotního hříchu a navrhoval asketický komunismus jako lék na rozmařilost života a agresivitu.
Utopická líčení ideálních společenských poměrů a komunistické teorie 17. a 18. století požadovaly rovnost nejen politických práv, ale i společenského postavení každého jednotlivce. Jednalo se o formu asketického komunismu se zrušením všech třídních rozdílů a zatracujících jakýkoli požitek.
Jako asketický označovali Marx a Engels komunismus hlásaný Dézánym, Cabetem a Weitlingem. Charakterizovali jej hlavně snahou o organizování osobních vztahů lidí, výrobou a rozdělováním výrobků podle zásad všeobecné rovnosti, obecným rovnostářstvím a s ním spojeným asketismem.
Významný historik Josef Pekař označil např. husitskou táborskou obec jako "asketický komunismus z lásky křesťanské". Čili o asketickém komunismu se hovoří také v případě husitství.
K pojmu asketický komunismus se v teoretické rovině obsáhle vyjadřuje E. Urbánek v článku Ke kritice maloměšťáctví a konzumního pojetí socialismu: viz http://www.cupress.cuni.cz/ink2_stat/dload.jsp?prezMat=102091
Jako tzv. gulášový komunismus nebo také "chladničkový socialismus" je označována éra šíření liberalismu v komunistickém Maďarsku od počátku 60. let. Jedná se o jisté uvolnění režimu hlavně ve vztahu k soukromému životu. Ubylo projevů svévole ze strany úřadů, docházelo k uspokojování některých konzumních přání obyvatel (dovolená v zemích východního bloku, nákup domácích spotřebičů typu televize, ledničky, vysavače) s dodatkem, že zajišťování nejzákladnějších životních potřeb nebylo dostatečné. Pokud někdo nápadně nekritizoval režim, těšil se jisté míře svobody hlavně v soukromém životě. Došlo k omezení zastrašování a policejních zásahů, členství ve straně neznamenalo záruku sociálního vzestupu. Návštěvy kostela nebo poslech zahraničního rozhlasu byly i přes veřejnou kritiku tolerovány. Jenomže Kadárův režim přivedl Maďarsko na pokraj krachu - na konci 80. let se stalo Maďarsko jednou z nejzadluženějších zemí - s nejvyšším dluhem na světě při přepočtu na jednoho obyvatele.
MILLER, David, ed. et al. Blackwellova encyklopedie politického myšlení. Vyd. 2. Brno: Barrister & Principal, 2000. xiii, 581 s. Studium. ISBN 80-85947-56-0.
ENGELS, Friedrich. Vývoj socialismu od utopie k vědě. Překlad Ladislav Štoll. 3., autoriz. vyd. Praha: Svoboda, 1949. 72 s. Malá knihovna marxismu-leninismu; sv. 6.
BUHR, Manfred, ed. a KLAUS, Georg, ed. Filozofický slovník. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1985. 2 sv. Členská knižnice / Nakl. Svoboda.
HORSKÝ, Jan. Dějepisectví mezi vědou a vyprávěním: úvahy o povaze, postupech a mezích historické vědy. Vyd. 1. Praha: Argo, 2009. 339 s. Historické myšlení; sv. 46. ISBN 978-80-257-0124-9.
KONTLER, László. Dějiny Maďarska. Překlad Miloslav Korbelík. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 602 s. Dějiny států. ISBN 80-7106-405-X.
https://cs.wikipedia.org/[…]/Gul%C3%A1%C5%A1ov%C3%BD_socialismus
KORNAI, János. Placení účtu za gulášový komunismus: Maďarský vývoj a makroekonomická stabilizace z pohledu politické ekonomie. Politická ekonomie, 1997, 45(3), s. 351-373. ISSN 0032-3233.
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
20.02.2018 17:38