Architekt František Grossmann

Text dotazu

Vážení,
rád bych se dozvěděl více o architektu Františku Grossmannovi, který se narodil 3. srpna 1876 v Pustějově a zemřel v roce 1933 v Ostravě.
Mohli byste mne, prosím, sdělit, kde bych o něm mohl najít bližší informace?
Děkuji Vám za laskavost.

Odpověď

Dobrý den,

z dostupných informací jsme nalezli literaturu a webové stránky hovořící zejména o práci Františka Grossmana (jinak také Franze Großmanna) a projektech firmy Grossmann & Fiala. Jeho životopis je popsán jen velmi stručně, a to jak v publikacích, tak na internetu (v obou případech v zásadě stejnou měrou). Tento architekt je uváděn spíše v literatuře zaměřující se čistě na architekturu konkrétních moravských oblastí (měst, krajů) v průběhu první poloviny 20. století.

Níže zasíláme výčet nalezené literatury nejrelevantnější pro probádání jeho práce, projektů a života:

  • GORYCZKOVÁ, Naďa et al. Slavné vily Moravskoslezského kraje. Praha: Foibos, 2008, s. 70–72. ISBN 978-80-87073-09-4.
  • ZATLOUKAL, Pavel. Příběhy z dlouhého století: architektura let 1750-1918 na Moravě a ve Slezsku. Olomouc: Muzeum umění Olomouc, 2002, s. 594. ISBN 80-85227-49-5.

Pro další informace můžete ještě zkusit oslovit vybrané moravské archivy, z nichž někteří autoři čerpali, a které jsou místem pobytu a práce Františka Grossmana.

  • SOkA Frýdek – Místek
  • Archiv Stavebního Úřadu v Ostravě a Frýdku-Místku
  • Archiv města Ostravy
  • Zemský archiv v Opavě