-
To se mi líbí
-
Doporučit
Chtěl bych se zeptat, co s knihami postiženými plísní. Dostali jsme jednu pozůstalost a některé tituly by bylo škoda vyhodit, mám na mysli knihy, u nichž se plíseň nachází pouze na vazbě. Také bych se rád zeptal, jak z knih odstanit špínu a prach.
Plísně se vyskytují v přírodě zcela běžně i při podmínkách nevhodných pro růst ve formě spor, které nejsou pro svou malou velikost bez mikroskopu viditelné a lehce se přenášejí i prouděním vzduchu. Při vhodných podmínkách (dostatek živin a vlhkosti) ze spor vyrostou viditelná vlákna a velmi rychle porůstají substrát, ze kterého čerpají živiny. Růst se může zastavit snížením vlhkosti, na povrchu pak zůstávají odumřelá vlákna a velké množství spor. Pokud napadení knihy plísněmi neprorostlo dovnitř bloku knihy, lze provést její záchranu otřením povrchu hadříkem slabě navlhčeným asi 75% vodným ethanolem (stačí denaturovaný ethanol zředěný 20 až 30% vody). Knihy silně znečištěné prachem, ale bez narušení plísněmi lze očistit vysavačem s jemným kartáčem nebo vhodným nástavcem, případně potom také otřít navlhčenou textilií. Je třeba vždy dbát na to, aby se suchá odumřelá vlákna plísní a jejich spóry nešířily volně vzduchem (neprovádět očistu za sucha) a dodržovat základní hygienické zásady – umytí rukou po dokončení práce.
Více o ochraně knihovních fondů najdete zde: http://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/sprava-a-ochrana-fondu/oddeleni-preventivni-konzervace-1/konzervace
Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura
--
Národní knihovna ČR
06.02.2008 12:06