Krokové napětí

Text dotazu

Chtěla bych se dozvědět více o krokovém napětí, nebo také krokovém blesku. Je pravda, že člověk jdoucí při bouřce určitým "krokem" může přitahovat blesk?

Odpověď

Dobrý den,

krokové napětí vzniká nejen při úderu bleskem, ale také např. při spadnutí neizolovaného vodiče vysokého napětí na zem. Bezprostředně po úderu bleskem se okolní země "nabije" určitým potenciálem. Nevyšší potenciál je v místě úderu blesku, postupně však tento potenciál slábne. Velikost potenciálu v půdě je závislá na více faktorech - nejvíce na síle blesku, ale také např. na struktuře a složení zemního podloží apod. Krokové napětí vzniká v okamžiku, kdy jednou nohou stojíte v místě s vyšším potenciálem a druhou nohou stojíte v místě s nižším potenciálem. Rozdílu těchto dvou potenciálů je pak vystaveno celé vaše tělo. Můžete si také představit, že od místa úderu blesku se tvoří v jakýchsi kružnicích oblasti s postupně slábnoucím potenciálem. Pokud stojíte každou nohou v jiné kružnici, vzniká krokové napětí.

Co se týká "krokového blesku" a zda člověk svou chůzí může přitahovat blesk, z výše uvedených informací vyplývá, že čím je krok delší, tím více se vystavujete nebezpečí vzniku krokového napětí (rozdíl obou potenciálů je vyšší, když je delší vaše rozkročení). Nebezpečí krokového napětí jsou vystavena také zvířata - např. pasoucí se dobytek.
 Ve volné krajině těžko přesně odhadnete, kam a kdy blesk zrovna udeří, je ale všeobecně známo, že jako bleskosvod nejlépe slouží vysoké a osaměle stojící objekty (stromy, věže apod.). Tudíž záleží, jak moc v krajině "vyčníváte" a jak daleko jste od místa úderu blesku.

Uvádí se, že bezpečná vzdálenost je 20-40 m od místa úderu. Z výše uvedených důvodů se také doporučuje, aby člověk při bouřce (pokud nemůže vyhledat úkryt v budově), seděl v podřepu s nohama u sebe a nejlépe na špičkách  v níže položeném místě v krajině.

Použité zdroje

Dotaz zodpovězen Matematicko-fyzikální fakultou UK v Praze. Odpověď vyhotovena na základě konzultace s odborníky fakulty.

Další možné zdroje k dotazu:
FENCL, František. Elektrický rozvod a rozvodná zařízení. Vyd. 4. V Praze: České vysoké učení technické, 2009. 198 s. ISBN 978-80-01-04351-6. Kapitola: 12.5 Krokové napětí

* http://fyzmatik.pise.cz/893-krokove-napeti.html
* https://www.aldebaran.cz/elmg/kurz_03_pote.pdf

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

23.07.2013 09:23

Ondřej Černý píše:
Pondělí 13.01.2020 22:04
Dobrý den, je možné uvést zdroje informací?
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu